Kugi är en rar liten pojke i förskoleåldern med afrikanskt ursprung som ska få ett syskon. Han bor med sin mamma och är mycket glad att bli storebror.
Mamma är hela hans värld och han är innerligt engagerad i processen. Slutligen föds Guli, en fin lillebror, och vi får följa med genom de första åren av brödernas kärleksväxande tillsammans.
Bilderna är frilagda mot vit bakgrund. De är rätt enkla, lite naivistiska men med ett mycket levande och starkt positivt uttryck.
Språket flyter lätt och det känns naturligt med storebror som berättare. Visst är det lite jobbigt när lillebror vill ha hans dinosaurier men det är en mycket positiv och kärleksfull skildring av hur det kan vara att bli och vara storebror.
Man riktigt känner kärleken och stoltheten när Guli pekar på sin storebror och säger: Min!Denna bok är förlagsny.